Carpooling czyli wypełnij auto

carpooling

W latach 50. w Stanach Zjednoczonych narodził się pomysł by wspólnie dojeżdżać do pracy, szkoły czy na uczelnie. Władze ”samorządowe” w USA wspierają taki pomysł tworząc dla samochodów służący to tego celu) wydzielone miejsca parkingowe oraz pasy ruchu.
Zasadą carpooling jest: jeśli ktoś ma wolne miejsce w aucie, to może zabierać osoby jadące w tym samym kierunku i o tej samej porze. Carpooling dotarł także do Polski: w Krakowie, w ramach projektu Caravel (ma na celu wprowadzanie bezpieczniejszych ekologicznie form transportu w dużych miastach), wdrażany jest systemu carpoolingu obejmujący na początku pracowników i studentów Politechniki Krakowskiej.

W Internecie funkcjonuje propagujący carpooling portal autem.pl. Można tam znaleźć wpisy o wolnych miejscach w pojazdach.

Zalety carpooling:
– oszczędność dla kierowcy, bo pasażerowie mogą zwrócić części kosztów paliwa;
– oszczędność czasu dla pasażerów, którzy nie mają dogodnego dostępu do środków komunikacji publicznej;
– zmniejszenie liczby samochodów na ulicach i parkingach; można się umówić, że raz jedzie jeden kierowca, a raz drugi;
– ochrona środowiska poprzez zmniejszenie emisji spalin.

Bariery:
– brak zaufania do osób poznanych w sieci – jazda samochodem z obcym stwarza zagrożenia;
– nieregularność godzin dojazdu spowodowana pracą po godzinach.

PRACODAWCO !!!
Jedną z form carpoolingu jest jego oferowanie jako dodatkowy pakiet dostarczany przez pracobiorcę. Jak dowiodły badania przeprowadzone przez Reed Executive PLC 45% angielskich pracowników woli pracować dla firm które oferują systemy carpooling.
Już dziś możesz stworzyć system carpoolingu dla swoich pracowników. Najprostszą jego realizacją jest umieszczenie jego na tablicy informacyjnej z możliwością umieszczania karteczek. Na tych karteczkach pracownicy by wpisywali godzinę, miejsce i trasę dojazdu z / do pracy oraz kontakt służbowy (mail, telefon) do siebie. Aby ułatwić odnalezienie się pracowników, możesz zrobić to na dużej mapie. Pracownicy na niej przyczepiliby kartki w pobliżu miejsca zamieszkania. Jakie by były korzyści poza czysto ekonomicznymi dla pracowników? Pracownicy by mogli się poznać, a przez to z większą efektywnością współpracować ze sobą, bardziej identyfikując się z firma. Jeżeli jesteś pracownikiem zgłoś taki pomysł swoim przełożonym, poproś także administrator biurowca, w którym pracujesz.
Inicjatorem akcji jest portal autem.pl

Carpooling czyli wypełnij auto
Przewiń na górę